Ortodoncja w Krakowie – Azory, Bronowice
Ortodoncja zajmuje się profilaktyką wad zgryzu u dzieci i osób dorosłych oraz leczeniem wad ortodontycznych. Ortodonta pomaga przywrócić pacjentom piękny uśmiech oraz przyczynić się do zdrowia jamy ustnej. Zęby, które są krzywe lub nie pasują do siebie, są trudniejsze w czyszczeniu, a tym samym stają się bardziej narażone na próchnicę lub choroby przyzębia. Ponieważ zęby ścierają się nierównomiernie, mogą pojawić się bóle oraz zapalenia dziąseł. Ostatecznie może dojść także do utraty zębów. Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która pozwala poprawić stan zdrowia jamy ustnej, co nie tylko przynosi korzyści estetyczne, ale również zwiększa szansę na zachowanie zębów przez całe życie. Jeżeli masz problemy z krzywym zgryzem, nie zwlekaj tylko od razu umów się na wizytę do jednego z naszych ortodontów w Krakowie Bronowice.
Jak powstają wady zgryzu?
Wady zgryzu to inaczej nieprawidłowa budowa szczęki i żuchwy, połączona z nieprawidłowo ustawionymi względem siebie zębami w łukach zębowych. Obecność takich problemów w jamie ustnej może powodować trudności w jedzeniu, sprzyjać rozwojowi choroby próchnicowej zębów i chorób przyzębia, mieć wpływ na pogorszenie estetyki uśmiechu, a nawet na powstanie u pacjenta wad wymowy. W zależności od stopnia zaawansowania danej wady, może ona w różnym stopniu wpływać na czynności życiowe. Wiele wad zgryzu powstaje poprzez czynniki działające w dzieciństwie, takie jak: ssanie kciuka, oddychanie przez usta, obgryzanie paznokci oraz wczesne ubytki w uzębieniu. Dlatego jedną z najważniejszych części leczenia wad zgryzu jest profilaktyka, która kładzie nacisk na prawidłowe zachowania i rozwój narządu żucia. Wiele wad zgryzu da się skorygować lub zniwelować, jeśli podejmie się leczenie w gabinecie stomatologicznym.
Dlaczego warto rozważyć leczenie ortodontyczne?
Oprócz niewątpliwie ważnego efektu estetycznego, jaki można osiągnąć poprzez leczenie ortodontyczne, bardzo istotny jest także aspekt funkcjonalny. Nieprawidłowe ustawienie zębów wpływa na rozwój próchnicy i chorób przyzębia, powoduje wady wymowy, a także ogranicza komfort jedzenia. Oprócz tego zaburzone funkcjonowanie żuchwy i nieprawidłowe napięcie mięśni może wywoływać migreny oraz bóle karku i barków. Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić także do szeregu chorób, takich jak próchnica oraz choroby przyzębia. Ponadto negatywnie wpływają na komfort psychiczny człowieka. Leczenie wad zgryzu w gabinecie ortodontycznym pozwoli pacjentom cieszyć się z pięknego, zdrowego uśmiechu oraz doda im pewności siebie.
Zajmujemy się leczeniem takich wad zgryzu jak:
- Zgryz prosty
- Zgryz otwarty
- Zgryz krzyżowy
- Zgryz głęboki
- Tyłozgryz
- Przodozgryz
Zapraszamy do odwiedzenia ortodonty – Kraków Azory!
Konsultacja ortodontyczne
Leczenie ortodontyczne zawsze poprzedzone jest konsultacją w gabinecie ortodontycznym. Pierwsza wizyta u ortodonty zawsze składa się z kilku takich samych etapów. Są nimi pełny wywiad stomatologiczny, który dotyczy historii pacjenta, oględzin twarzy, oceny wady i mechaniki zgryzu. W trakcie przeprowadzania wywiadu lekarskiego ortodonta zawsze pyta m.in. o to, jak długo boryka się ze swoją wadą zgryzu oraz próbuje wstępnie na podstawie udzielone mu odpowiedzi na pytania określić przyczynę jej powstania. Leczenie ortodontyczne wady zgryzu jest terapią długotrwałą, dlatego ważna jest bliska współpraca z lekarzem ortodontą na każdym jej etapie. Samo noszenie aparatu to tylko część żmudnego procesu leczenia ortodontycznego. Podczas pierwszej wizyty lekarz ocenia zgryz pacjenta, wykonuje potrzebne zdjęcia i pobiera wyciski. Wszystko to posłuży do opracowania precyzyjnego planu leczenia. Jego przebieg zależy od rodzaju stwierdzonej wady zgryzu i wieku pacjenta. Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich zebranych informacji dobrany zostaje odpowiedni aparat ortodontyczny.
Jak przebiega leczenie ortodontyczne?
W zależności od tego, w jakim wielu jest pacjent i od tego, jak rozwinięte są u niego łuki zębowe, leczenie ortodontyczne zawsze polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiedniego aparatu na żeby. U dzieci, u których nie doszło jeszcze do pełnego rozwoju łuków zębowych i do wyrżnięcia zębów stałych, w celu zastopowania powstawania negatywnych zmian i dalszego rozwoju wady zgryzu, leczenie polega na zastosowaniu ruchomego aparatu na zęby. Młody pacjent musi go nosić kilka godzin dziennie, zgodnie z zaleceniami ortodonty. Z kolei u dorosłych pacjentów leczenie ortodontyczne zawsze polega na stosowaniu stałych aparatów na zęby. W trakcie leczenia konieczne jest regularne odbywanie wizyt kontrolnych, w celu wyregulowania aparatu przez ortodontę i śledzenia osiąganych postępów leczenia. Warto pamiętać, że aparat ortodontyczny to tylko narzędzie, które dopiero w rękach wykwalifikowanego specjalisty staje się skuteczne. Długość leczenia ortodontycznego zależy od rodzaju wady i wieku pacjenta. Przy aparatach stałych trwa ono zazwyczaj od roku do 3 lat.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Leczenie ortodontyczne odbywa się głównie z użyciem różnego typu aparatów na zęby. W przeszłości leczenie ortodontyczne było przeprowadzane niemal wyłącznie u osób młodych. Jednak obecnie leczymy pacjentów w każdym wieku – choć najlepsze efekty osiągamy w okresie rozwojowym, kiedy kość ma największe zdolności do przebudowy. Bardzo istotne przy leczeniu ortodontycznym jest najpierw dokładne wyleczenie wszystkich zębów z próchnicy oraz intensywna higiena jamy ustnej w trakcie całego leczenia. U niektórych pacjentów, zanim rozpocznie się leczenie ortodontyczne, najpierw konieczne jest przeprowadzenie leczenie chorób przyzębia u periodontologa lub/i ekstrakcja niektórych zębów w celu uzyskania dla prawidłowego ustawienia pozostałych zębów większej ilości miejsca w łukach zębowych.
Wyróżniamy dwa podstawowe typy aparatów ortodontycznych:
- Aparaty stałe – są to aparaty składające się z zamków przyklejone do przedniej lub tylnej powierzchni zębów połączonych drutem. Zwykle leczenie jest długotrwałe i zajmuje od roku do trzech lat.
- Aparaty ruchome – noszone kilka do kilkunastu godzin dziennie, stosowane w wadach o małym nasileniu. Metoda stosowana częściej u młodszych pacjentów, choć czasami u osób dorosłych przynosi również pożądany efekt.