Rola i znaczenie tomografii komputerowej zębów w leczeniu implantologicznym
- Szczegóły
Odbudowa zębów na implantach, czyli z zastosowaniem zastępujących utracone naturalne zęby implantów zębowych, jest obecnie uważana za najskuteczniejszą metodę. Żeby wszczepiony implant mógł jednak spełnić wszystkie swoje zadania, sam zabieg musi zostać właściwie zaplanowany. Obecnie jednym z podstawowych wykonywanych podczas planowania wszczepienia implantów badaniem jest stożkowa tomografia komputerowa. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki Steczko tłumaczymy, jakie możliwości daje to badanie?
Jakie możliwości diagnostyczne daje stożkowa tomografia komputerowa?
Stożkowa tomografia komputerowa CBCT to zaawansowane badanie rentgenowskie, które pozwala na uzyskanie precyzyjnych pomiarów i przekrojów tkanek. Wynikiem badania CBCT jest też trójwymiarowa wizualizacja poszczególnych struktur organizmu. Tak duże możliwości tomografii komputerowej sprawiły, że obecnie badanie to jest jednym z głównych elementów diagnostyki i planowania odbudowy zębów na implantach. Wcześniej na tym etapie leczenia wystarczającym badaniem diagnostycznym był pantomogram, Obecnie już tak nie jest i implantolodzy przed przystąpieniem do wykonania zabiegu, wolą mieć pełniejszy obraz stanu jamy ustnej.
Tomografia komputerowa w planowaniu wszczepienia implantów zębowych
Stożkowa tomografia komputerowa szczęki i żuchwy daje możliwość wykonania dokładnych pomiarów kości w każdym miejscu i też w każdym wymiarze. Poprzez przeprowadzenie badania CBCT można także otrzymać dokładną ocenę przestrzennego położenia dna zatoki szczękowej i jeżeli jest ona położona zbyt nisko, zaplanować zabieg jej podniesienia i dzięki temu umożliwić wprowadzenie implantów stomatologicznych.
Wykonanie w tym celu zdjęcia pantomograficznego niestety nie do końca się sprawdza. Pantomogram co prawda także jest badaniem, które wykonuje zdjęcia w technologii tomograficznej (warstwowej), jednak obejmują tylko jedną konkretną i z góry ustaloną warstwę. W rezultacie otrzymuje się tylko płaski, dwuwymiarowy obraz, co nie pozwala w pełni zobrazować stanu jamy ustnej i na podstawie uzyskanego wyniku badania zaplanować cały proces leczenia.