Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?
- Szczegóły
Piękny, zadbany uśmiech jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia i poczucia pewności siebie – poczucia, które ma wpływ na całe nasze życie. Niestety, liczne schorzenia, a także upływający czas powodują osłabienie zębów, co może prowadzić do konieczności ich usunięcia. Dzisiejsza stomatologia zna jednak sposoby, które pozwalają na przywrócenie dawnego blasku i piękna. Jedną z technik jest wszczepianie implantów. Jak przebiega taki zabieg? W naszym artykule omawiamy ten temat.
Implanty zębowe – o czym warto pamiętać?
Implanty zębowe są nowoczesnym rozwiązaniem, które pozwala na przywrócenie pięknego wyglądu jamy ustnej. Mogą być one zastosowane w przypadku utraty jednego, kilku lub wszystkich naturalnych zębów. Dzięki temu, że są tworzone według najwyższych standardów i przy wykorzystaniu profesjonalnych materiałów, świetnie imitują zęby człowieka i wyglądają niezwykle naturalnie. Ich zaletą jest także odporność na tworzenie się próchnicy i wysoka trwałość. Dodatkowo, mimo wielu negatywnych skojarzeń, proces ich wszczepiania jest stosunkowo prosty i bezproblemowy dla pacjenta.
Na czym polega zabieg wszczepiania implantu zębowego?
Pierwszym bardzo ważnym etapem procesu wszczepiania implantu zębowego jest przygotowanie. Chodzi przede wszystkim o przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, sprawdzenie ogólnego stanu jego zdrowia, a także opracowanie indywidualnego planu leczenia. Etap ten ma ogromne znaczenie, ponieważ umożliwia uzyskanie naturalnego efektu, zwiększa łatwość samego zabiegu i wpływa na szybszy czas rekonwalescencji po zakończonej wizycie. W czasie przygotowań konieczne jest także wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia panoramicznego, które pozwala na zyskanie pełnego obrazu sytuacji i ewentualne wdrożenie kroków przygotowawczych.
Jeśli chodzi o sam zabieg, to cały proces wykonywany jest pod znieczuleniem. Pierwszym krokiem jest więc zaaplikowanie odpowiedniego środka, który umożliwi bezbolesne wprowadzenie implantu do kości. Znieczulenie powinno być precyzyjne, szybkie, ale też skuteczne w eliminowaniu wszelkiego dyskomfortu.
Drugim etapem jest przygotowanie miejsca do przeszczepu, czyli przeprowadzenie tzw. osteotomii. Polega ona na wykonaniu niewielkiego nacięcia w wybranym miejscu (aż do odsłonięcia kości), a także na wywierceniu odpowiedniego otworu przy pomocy wiertła (wielkość dobrana do średnicy i długości implantu).
Kolejny krok to wkręcenie implantu w otwór. Zadanie to wymaga wiedzy i doświadczenia, ponieważ należy wykonać je delikatnie, a zarazem stanowczo. Po umieszczeniu implantu w wybranym miejscu, specjalista przystępuje do założenia szwów chirurgicznych, które pozostawiane są w jamie ustnej przez kilka tygodni. Etap ten jest konieczny do dobrego zrośnięcia się filaru implanta z kością pacjenta, czyli na tzw. osteointegrację. W przypadku implantów wszczepianych w żuchwę proces ten trwa około trzy miesiące, natomiast w przypadku implantów wszczepionych w szczękę – około sześć miesięcy.
Końcowym etapem jest oczywiście poinformowanie pacjenta o tym, co należy zrobić bezpośrednio po zabiegu, a także w kolejnych tygodniach, które go poprzedzają.