Jak pozbyć się kamienia nazębnego?
- Szczegóły
Higiena jamy ustnej to nie tylko regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów. W ramach stomatologii zachowawczej kluczowe znaczenie ma również usuwanie kamienia nazębnego. Kamień nazębny jest efektem mineralizacji pytki nazębnej. Jawi się nie tylko jako problem natury estetycznej, ale przede wszystkim może zwiększać ryzyko występowania chorób zębów i dziąseł. Obecność kamienia nazębnego m.in. przyspiesza rozwój próchnicy oraz może powodować paradontozę. Aby pozbyć się nieestetycznych złogów nazębnych, a tym samym uniknąć wielu chorób, kamień należy systematycznie usuwać u dentysty.
Scaling – skuteczna metoda walki z kamieniem nazębnym
Dentyści oferują usuwanie kamienia nazębnego przy użyciu różnych metod. Wśród nich wymienić można metody mechaniczne lub chemiczne. Najczęściej stosowaną metodą jest jednak scaling. Scaling to zabieg, który wykonuje się przy użyciu scalera ultradźwiękowego. Ultradźwięki rozbijają złogi, w efekcie czego kamień odpada od powierzchni zębów. Obecnie wyróżnia dwa rodzaje scalingu:
- naddziąsłowy – obejmuje usuwanie płytki nazębnej wyłącznie z powierzchni korony zębowej. Taki zabieg nie jest bolesny, ale niewątpliwe nie należy do najprzyjemniejszych,
- poddziąsłowy – jak sama nazwa wskazuje, dodatkowo dotyczy usuwania złogów odkładających się pod powierzchnią dziąseł oraz z tzw. kieszonek dziąsłowych. Ten rodzaj scalingu zwykle wymaga zastosowania znieczulenia.
Usuwanie kamienia nazębnego przy wykorzystaniu ultradźwięków, w zależności od ilości złogów, trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Uzupełnieniem scalingu często jest piaskowanie. Dentyści zalecają, by w ramach higieny jamy ustnej wykonywać te zabiegi nie rzadziej niż raz w roku, a najlepiej raz na pół roku. Co ważne, scalingu nie należy zastępować domowymi metodami usuwania kamienia nazębnego. Trzeba pamiętać, że jakiekolwiek zabiegi wykonywane w domu nie są tak skuteczne, a co więcej mogą prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Jedynym słusznym sposobem na pozbycie się kamienia nazębnego jest zatem wizyta u stomatologa, który dobierze odpowiednią metodę usuwania osadu.