Jak pokonać lęk przed stomatologiem?
- Szczegóły
Strach przed stomatologiem czują zarówno dzieci, jak i dorośli. To lęk, który według badań dotyka nawet 90% Polaków. Niekiedy przybiera naprawdę silną formę, która sprawia, że pacjent panicznie boi się wizyty w gabinecie. Co ciekawe, takie odczucia nazwane zostały dentofobią.
Należy jednak pamiętać, że dbanie o stan naszej jamy ustnej i uzębienia ma ogromne znaczenie zarówno dla naszego wyglądu, jak i dla naszego samopoczucia. Jak więc możemy pokonać swoje obawy? I czy istnieją jakieś skuteczne sposoby, by zwalczyć lęk przed stomatologiem? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Strach przed stomatologiem – co warto wiedzieć?
Lęk przed wizytą u stomatologa może wynikać z trudnych przeżyć, których doświadczyliśmy w dzieciństwie. Metody stosowane kilkanaście lat temu odbiegały bowiem od dzisiejszych standardów i rzeczywiście mogły wywoływać dreszcz na plecach. Wspomnienia z przeszłości sprawiają, że wiele osób już na samą myśl o wizycie w gabinecie stomatologicznym zmaga się z objawami stresu w tym z niestrawnością, problemami ze snem, drżeniem mięśni, przyśpieszonym tętnem, biegunką, bólami brzucha, poceniem się, czy zawrotami głowy.
Warto jednak pamiętać, że odczuwany strach nie ma obecnie żadnych uzasadnionych powodów. Chociaż, jak wspomnieliśmy stosowane wcześniej metody pozostawiały wiele do życzenia, obecna medycyna jest nowoczesna i skoncentrowana na zapewnieniu komfortu. Leczenie ubytków przebiega bezboleśnie i szybko. Dodatkowo należy pamiętać o negatywnych skutkach czekających nas, gdy zaniedbamy stan naszej jamy ustnej. Należy do nich m.in. szybki rozwój próchnicy, rozwój bakterii, utrata uzębienia, czy ból nie tylko zębów, ale także głowy i zatok. Dolegliwości te w znaczący sposób obniżają komfort naszego życia.
Jak pokonać lęk?
Co więc możemy zrobić, żeby pokonać lęk przed stomatologiem? Przede wszystkim powinniśmy wybrać odpowiedni gabinet, w którym priorytetem jest komfort i zadowolenie pacjenta. Wiele osób przekonało się, że właśnie takim miejscem jest nasza placówka, w której stosujemy nowoczesne metody i dbamy o wysoką jakość usług. Jednak to nie wszystko. Nasze obawy staną się mniejsze jeśli porozmawiamy o nich ze specjalistą. Powiedzmy otwarcie czego się boimy i który etap wizyty jest dla nas najbardziej stresujący. Kluczem do sukcesu jest także wypracowanie tzw. nawyku dentystycznego, czyli przyzwyczajenie się do regularnych wizyt – zarówno kontrolnych, jak i tych przeznaczonych na leczenie ubytków.
Inne metody, które warto wykorzystać to:
- poproszenie stomatologa, by zaplanował dla nas nieco więcej czasu,
- ustalenie czytelnego gestu, który oznacza, że odczuwamy silny dyskomfort i potrzebujemy przerwy,
- słuchanie ulubionej muzyki lub ściskanie piłeczki antystresowej – zarówno przed wizytą, jak i w jej trakcie.
Warto jednak pamiętać, że niekiedy zwykły lęk przeradza się w fobię, czyli paniczny strach, z którym nie poradzimy sobie samodzielnie. W takiej sytuacji warto skonsultować się z psychologiem, który dotrze do podłoża problemu i pomoże nam pozbyć się nieuzasadnionych obaw.