Jak często chodzić na przegląd zębów?
- Szczegóły
Wielu z nas odwiedza gabinet stomatologiczny dopiero w momencie odczuwania bólu. Takie podejście jest błędne, ponieważ regularne wizyty kontrolne u dentysty pozwalają na wykrycie ewentualnych ubytków czy innych dolegliwości w ich wczesnym stadium, a nawet im zapobiec. Warto przełamać strach, który wielu osobom prawdopodobnie towarzyszy od dzieciństwa i dbać o zdrowy i estetyczny uśmiech nie tylko dbając o higienę, ale także odpowiednio często weryfikując jego stan.
Przebieg przeglądu stomatologicznego
Przegląd dentystyczny rozpoczyna się podobnie jak wizyty u innych lekarzy, czyli krótkim wywiadem. Stomatolog może zapytać o przyjmowane leki i stan zdrowia czy alergie. Po zadaniu kilku podstawowych pytań lekarz sprawdza stan uzębienia, plomb, dziąseł, błon śluzowych, języka i stwierdza ewentualne ubytki. W najbardziej optymistycznym scenariuszu wizyta może się na tym zakończyć, jednak jeśli stomatolog wykryje jakiś kłopot, przedstawi możliwości leczenia i zaproponuje kolejny termin i zakres wizyty.
Podczas przeglądu warto również poprosić dentystę o wykonanie zabiegów higienicznych, czyli usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Warto o tym pamiętać, ponieważ takie czyszczenie jest dogłębne i dzięki niemu można zapobiec wielu chorobom.
Jak często powinno się wykonywać przegląd zębów?
Przyjęło się, że dorośli powinni wykonywać przegląd stomatologiczny co pół roku, natomiast dzieci raz na trzy miesiące z uwagi na większą skłonność do próchnicy. Taka częstotliwość jest optymalna, gdyż pozwala na wykrycie chorób w ich wczesnym stadium. Może się jednak zdarzyć, że lekarz stomatolog zaleci większą częstotliwość wizyt z uwagi na stan uzębienia. Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć i właśnie w myśl tej zasady warto przestrzegać wskazań dentysty.
W naszej klinice stomatologicznej oferujemy pomoc dentystyczną zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dzięki szesnastoletniemu doświadczeniu potrafimy bezstresowo leczyć Pacjentów w profesjonalny sposób. Zapraszamy do kontaktu, jeśli potrzebujecie Państwo pomocy nie tylko w zakresie stomatologii zachowawczej, ale również endodoncji, stomatologii estetycznej, protetyki, a także implantologii czy ortodoncji.