Czym się różni pantomogram od tomografii zębów?
- Szczegóły
W diagnostyce chorób zębów i jamy ustnej i w planowaniu kolejnych etapów leczenia ważna jest m.in. diagnostyka obrazowa. Do najczęściej przeprowadzanych obrazowych badań diagnostycznych w stomatologii należą badanie pantomograficzne oraz tomografia komputerowa szczęki. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki stomatologicznej Steczko w Krakowie opisujemy, w jakich przypadkach wykonywany jest pantomogram, a w jakich tomografia komputerowa.
Różnice między wynikami pantomogramu a tomografii komputerowej
Wszystkie stosowane w stomatologii badania obrazowe umożliwiają lekarzom sprawdzenie nie tylko powierzchni zębów, ale też tego, co się kryje np. w ich korzeniach oraz w kościach szczęki i żuchwy. Dzięki takiemu pełnemu obrazowi stomatolodzy mają pełny ogląd sytuacji i mogą później przeprowadzić skuteczne leczenie. W badaniach obrazowych widać rodzaj wszystkich zaobserwowanych zmian strukturalnych, dzięki czemu nie ma problemu z wybraniem takich metod leczenia, które będą najlepsze.
Podstawowym rodzajem badań obrazowych jest zdjęcie pantomograficzne szczęki i żuchwy. Ten rodzaj badania wykonywany jest już od dawna. Pantomogram to jednowymiarowy obraz wszystkich zębów, zarówno w dolnym, jak i w górnym łuku. Dzięki wykonaniu takiego zdjęcia dentysta lub np. chirurg stomatolog mają widoczną na jednym zdjęciu całą szczękę. Nieco inny obraz otrzymuje się po wykonaniu tomografii komputerowej szczęki. W tym przypadku otrzymuje się bowiem zdjęcie trójwymiarowe, na którym widoczne są kolejne warstwy jamy ustnej i możliwe staje się sprawdzenie każdej badanej płaszczyzny.
Wskazania do wykonania badania pantomograficznego
Pantomogram to podstawowe badanie obrazowe szczęki. Na takim zdjęciu widać wszystkie złamania i zmiany patologiczne w obrębie szczęki i żuchwy. Na zdjęciu widoczne są też stawy skroniowo-żuchwowe, torbiele, infekcje, guzy, zęby zatrzymane oraz wszystkie rodzaje uszkodzeń zębów. Widoczna jest też tzw. próchnica głęboka i jej ewentualne źródła. Spośród wskazań do wykonania zdjęcia pantomograficznego najważniejszymi są: urazy szczęki i żuchwy, podejrzenie obecności próchnicy głębokiej w zębach, paradontoza oraz potrzeba wykonania oceny stopnia mineralizacji zębów.
Najczęściej pacjenci otrzymują zlecenie na wykonanie zdjęcia pantomograficznego przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wady zgryzu oraz po wizycie w gabinecie chirurgii stomatologicznej. Do niedawna pantomogram był też niezbędny w trakcie planowania odbudowy zębów na implantach zębowych. Obecnie jednak częściej w tym celu wykonuje się tomografię komputerową.
W jakich przypadkach wykonywana jest tomografia komputerowa szczęki i żuchwy?
W stomatologii korzysta się z tzw. stożkowej tomografii komputerowej. Jest to badanie, w którym wykorzystywane jest promieniowanie RTG, które przyjmuje kształt obracającego się wokół pacjenta stożka. Zastosowanie tomografii komputerowej w stomatologii może być szerokie. Najczęściej takie badania diagnostyczne wykonywane są przed wszczepieniem implantów zębów, w diagnostyce schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego, przy złamaniach i urazach w obrębie twarzoczaszki, w celu oceny struktur zatok, jam nosowych i kanałów oraz przed wykonaniem ekstrakcji zęba. Tomografia komputerowa może być też wykorzystywana na każdym etapie leczenia kanałowego.