Co poza zębami ocenia stomatolog na podstawie obrazu z tomografu komputerowego?
- Szczegóły
Tomografia komputerowa daje w stomatologii wiele możliwości diagnostycznych. Wykonując badanie CBCT dentysta może szybko i bezpiecznie dla pacjenta zdobyć informacje, które są mu potrzebne do zaplanowania kolejnych zabiegów. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki stomatologicznej Steczko w Krakowie opisujemy, w jakich celach najczęściej wykonuje się badanie tomografem komputerowym w stomatologii.
Możliwości tomografii komputerowej CBCT?
CBCT to nazwa tomografii komputerowej z wiązką stożkową. Badanie to daje możliwość dokładnego, trójwymiarowego zobrazowania struktur tkanek szczęki i jej najbliższych okolic. Naświetlanie wiązką promieniowania w badaniu CBCT trwa bardzo krótko, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. W porównaniu ze standardową tomografią komputerową szczękowo-twarzową, promieniowanie, na które narażony jest pacjent w trakcie wykonywania badania metodą CBCT, jest aż 10-krotnie mniejsze.
W trakcie badania urządzenie wytwarza wiązkę promieniowania RTG w kształcie stożka, która przemieszcza się wokół pacjenta, tworząc dużą ilość wysokiej jakości obrazów 3D. Przeprowadzając u pacjenta tomografię komputerową stomatolog uzyskuje w jednym skanie trójwymiarowy obraz nie tylko struktur zębowych, ale również kości w okolicy czaszkowo-twarzowej.
Wskazania do wykonania obrazu tomografii komputerowej
Obraz tomografii komputerowej zębów dostarcza dentyście informacje tylko na temat twardych tkanek w okolicach czaszkowo-twarzowych. Nie dostarcza za to pełnych informacji, które dotyczą tkanek miękkich. Zdjęcie CBCT najczęściej jest wykonywane wówczas, gdy stomatolog zadecyduje, że badanie 2D, czyli zdjęcie pantomograficzne jest niewystarczające do tego, aby uzyskać wszystkie niezbędne dane, które są potrzebne do zaplanowania u pacjenta dalszego leczenia.
Tomografia komputerowa zębów daje dentyści obraz trójwymiarowy, który pozwala dokładnie ocenić stan zdrowia uzębienia, szczęki, jamy nosowej i zatok oraz kości twarzy. Wykonanie obrazu CBCT daje dentyście wiele danych, które są niezbędne np. przy planowaniu wszczepienia implantów zębowych. Tomografia jest też niezbędna w diagnozowaniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, w wykrywaniu i w planowaniu leczenia guzów szczęki oraz przy określaniu budowy kości i orientacji zębów, co pozwala dentyście precyzyjnie zlokalizować źródła patologii i przyczyn powstawania dolegliwości bólowych.
Przeprowadzenie tomografii komputerowej daje też dentyście możliwość dokonania przed leczeniem kanałowym pomiaru ilości kanałów zębowych oraz określenia ich dokładnego przebiegu. Ze względu na to, że tomografia komputerowa nie jest techniką rezonansu magnetycznego, przeprowadzając badanie CBCT możliwe jest również dokładne zlokalizowanie złamanych igieł dentystycznych i dzięki temu szybkie naprawienie powstałego problemu.